Kedves Olvasók!
Amint láthatjátok a blogom megújult, illetve újraindult, hiszen a legutolsó posztom 2014-es. Az újraindulás/megújulás okaira szeretnék most választ adni.
A GM/LM diéta blog, ahogy a nevéből is adódott olyan diétás recepteket tartalmazott, melyek glutén- és laktózmentesek.
2014-ben, egészségügyi okok miatt kezdtem bele a diétákba. A tejkészítményeket már korábban elkezdtem kiiktatni az életemből, de állapotom nem javult, az ez idő tájban végzett vizsgálati eredmények enyhe búzaallergiát mutattak, ezért belekezdtem a gluténmentes diétába is.
A tüneteim - melyek leginkább bélrendszeri tünetek és aknés arcbőr volt - a gluténmentes diéta hatására egy-két hónap múlva enyhültek. A gluténmentes diétát kicsit kevesebb, mint egy évig tartottam, amikor is a korábban tapasztalt tünetek visszajöttek.
Ekkor újabb orvosi kör következett. A háziorvosommal konzultálva elmentem egy fruktóztesztre, ahol kiderült, fruktózérzékenységem, így egy újabb diétával kellett megbarátkoznom, ami nem ment túl könnyen, hiszen a cukor mellett többek között a gyümölcsöket is el kellett hagynom.
Fél év múlva sem lettem jobban, így ismét orvoshoz fordultam, már kifejezetten gasztroenterológushoz. Több vizsgálatot is elvégeztünk, minden értékem rendben volt, egyedül a D-vitamin szint volt alacsony, illetve a doktornő kért egy lactulose vizsgálatot is, melynek eredménye pozitív lett, tehát kiderült, hogy kontaminált vékonybél szindrómám van. Erről bővebben itt olvashat az, akit érdekel a téma.
Ezt követően indult a kísérletezés és találgatás és a baktériumok irtása a vékonybélben kisebb-nagyobb sikerrel. Kezdetben antibiotikum kúrát kaptam, ami ahelyett, hogy javított volna a helyzeten csak felerősítette a tüneteimet, majd jobban utánaolvasva ennek a dolognak jutottam el egy természetes készítmény, a borsmenta olaj kapszuláig, amit 3 hónapig, kúraszerűen szedtem.
A kúra után kb. két hónap-ig tünetmentes voltam, majd a tüneteim ismételten előjöttek sajnos felerősödve. Ez idő alatt a fruktózmentes és tejmentes diétát tartottam és saját tapasztalatból jöttem rá arra, hogy lassan csak egy dologtól nem vagyok rosszul, az pedig a szalámis/vagy sonkás szendvics.
Szeptember környékén eljutottam odáig, hogy bármilyen főtt ételtől amit ebédre ettem, képes voltam begörcsölni. Biztos pont volt a szendvics. Éreztem, hogy valami nagyon nincs rendben, az arcom-hátam állapota is csak fokozódott, ami már tarthatatlan volt számomra, így egy újabb ajánlott orvost kerestem fel, mégpedig bőrgyógyászt, mert úgy hittem talán a tartósítőszerek okozhatnak nálam ekkora problémát.
A bőrgyógyásszal sikerült mindent alaposan átbeszélni és azt tanácsolta, hogy először csináltassunk cukorterhelést és hormon- illetve pajzsmirigy vizsgálatot.
A vizsgálat eredménye pedig enyhe inzulinrezisztencia lett. A cukorterhelés hatására a vércukrom ahelyett, hogy megemelkedne, nekem leesik, az inzulinszintem viszont csak kis mértékben emelkedik.
A vizsgálati eredményt követően endokrinológushoz kerültem aki megállapította az enyhe inzulinrezisztenciát és 160 grammos diétát és rendszeres mozgást ajánlott.
Jelenleg két hónapja tartom a IR barát diétát, rendszeresen sportolok ahogyan ezelőtt is tettem, továbbá tejmentesen étkezem, illetve figyelek a napi fruktózbevitel mennyiségére is.
Két hónap alatt teljesen megszűnt minden gyomorpanaszom, elmúltak a délutáni puffadások, gyomorgörcsök illetve az arcom/hátam is teljesen letisztult.
Ebben a két hónapban mindössze annyit változtattam az eddigiekhez képest, hogy a reggeli kávét lecseréltem igazi reggelire, ami teljes kiőrlésű kenyérből, minőségi felvágottból és zöldségből áll. A kávét általában 10 után iszom egy kis tízórai TK keksszel, időben ebédelek, majd uzsonnázom és vacsizom, sőt néha még este 10-kor is eszem néhány kekszet. Ennek köszönhetően valószínűleg rendeződött a vércukorszintem, már nem ingadozik evés után, ami a tünetek teljes megszűnéséhez vezetett.
Igaz, hogy egy újfajta út elején járok, de ennyi diétával és rossz tapasztalattal a hátam mögött szeretném a blogot újraindítani és segíteni a hasonló sorsú embereknek, akik szintén hasonló tünetekkel küzdenek.
A blogon a jövőben is legfőképpen receptek lesznek, melyek elsősorban az IR barát, tejmentes és fruktózmentes vonalat képviselik, ugyanakkor nem tűnnek el a gluténmentes receptek sem.
A tapasztalataimat megosztva szeretnék a jövőben más témákban is írni, mert a gyógyulásom összetett folyamat és több tényező is közrejátszott abban, hogy mostanra tényleg jól legyek és jól érezzem magam a bőrömben.
Remélem minden tagnak tetszik majd az új blog és bízom benne, hogy hasznos lesz mindenki számára, akivel egy cipőben járunk!
Köszöntök tehát mindenkit a megújult Pepita Diéta blog oldalán!