2014. szeptember 28., vasárnap

Pizzaaaa ala Anette

A legjobb GM/LM pizza (szerintem!)

A gluténmentes konyha és lisztérzékeny hétköznapok csoportban láttam a receptet és úgy gondoltam itt az ideje, hogy eléggé szegényes pizzalap-készítési tudásomat tökéletesre fejlesszem, méghozzá glutén- és laktózmentesen. Kicsit most is belenyúltam a receptbe és csak bíztam benne, hogy nem rontok el vele semmit, de mondhatni jobb lett, mint az "eredeti"! íme:

Szükségünk lesz:
50 dkg Schär Mix B liszt
1 tk. só
1 tk. cukor
450 ml  langyos! víz
50 ml 4 ek. étolaj
4 dkg margarin
10 g szárított élesztő



A langyos vízbe beleöntöm az élesztőt, a cukrot és sót, majd az olajat és jól elkeverem. A lisztet kimérem egy kelesztőtálba (egy evőkanál = 2 dkg alapon), középre mélyedést csinálok, ide öntöm a kicsit megolvasztott margarint és az élesztős-olivás-cukros vizet, majd jól összedolgozom kézzel (vagy fakanállal) ha ragad a tészta, akkor még egy-két kanál lisztet adok hozzá. 
Fél órára a kelesztőtálba hagyom és meleg helyre (paplan alá) teszem.
Fél óra múlva előveszem a háromszorosára dagadt tésztát és lisztes kézzel két részre osztom. Nagyon jó állagú lesz a tészta és szépen kézzel ki lehet nyújtan és elegyengetni a tepsiben! 
Ez az adag két nagy tepsi pizzára elegendő!

Feltétként bármit rakhatsz hozzá amit csak szeretnél! Én újhagymát, paprikát, kukoricát, paradicsomot, szalámit és sajtot tettem a tetejére.

A paradicsom mártás: 
3 dl sűrű paradicsomléhez két tk. bazsalikom és oregánó, egy tk. só és két gerezd fokhagyma - ezt tűzön összefőztem! Isteni lett!

Ezzel párhuzamosan megcsináltam a párom nem GM/LM pizzatésztáját Jamie Oliver receptje alapján, de azt kell, hogy mondjam a mentes pizza jobban sikerült, véknyabb lett, szóval legközelebb ezt a receptet veszem alapul, csak a lisztet fogom kicserélni!



A következő alkalommal tejfölös-fokhagymás mártást teszek rá és feltétként karikára vágott lilahagymát és elősütött csirkemellet, illetve sajtot! Jól hangzik, igaz?

Jó étvágyat hozzá!


2014. szeptember 25., csütörtök

Tökfőzelék ala Anette

Gyerekkori nagy kedvenc: a tökfőzelék


Ezt az ételt bizonyára nem sok gyerek szereti, illetve felnőttként sem lesz senkinek a kedvence az étel, hiszen a gyerekkori rémség jut eszébe. Vannak azonban olyan elvetemült emberek, akik igenis kiállnak és harcolnak azért, hogy minél többen elkészítsék és megszeressék ezt az ételt! Én személy szerint nagyon szeretem és képes vagyok addig enni, ameddig van belőle ellenben más ételekkel, amikből egy-két tányérral is pont elég! Még nem sikerült a hadművelet, miszerint a párom is boldogan falatozza a finom feltéttel ezt a főzeléket, de rajta vagyok azon, hogy szabadságharcom a főzelékek világában diadalt arasson! :)
Íme az én receptem:


Szükségünk lesz: 

1 fej vöröshagyma
1/2 kg gyalult tök
1 cs. friss kapor
1 doboz LM tejföl
1 ek. burgonyakeményítő/kukoricaliszt
ecet
olaj
cukor
bors

Elkészítés:


A hagymát és a fél csomag kaport összevágom, olajon megpirítom,belerakom a legyalult tököt és felengedem vízzel csak annyira, hogy ellepje. (nem kell úsznia benne)
Ezután az kanál keményítőt vagy kukoricalisztet bármilyen folyadékkal kikeverem (víz, szójatej, lm tej stb.) és hozzáteszem a tejfölt és simára keverem. A tököt kb. 15 percig főzőm, közben egy ek. ecettel és egy tk. cukorral, sóval borssal ízesítem, majd hozzáöntöm a kikavart tejfölt. Megvárom, amíg az ízek összefőnek, illetve a tejfölös habarás szépen eloszlik. A végén beleteszem a maradék apróra vágott kaprot és tulajdonképpen készen is van ez a remek főzelék!
A képen sertéspörkölttel tálaltam, de nagyon finom fasírttal, virslivel is, vagy amivel tetszik!

Jó étvágyat hozzá!

2014. szeptember 16., kedd

mustáros pácolt csirke ala Anette

Mustáros pácolt csirke mindenféle finomsággal


Jön az ősz, közeleg a cékla és sütőtök szezon, nálam pedig már az első szellővel meg is jelenik ez a finomság! Ajánlom mindenki figyelmébe, aki nem tudja, hogy milyen köretet tegyen az asztalra és unja az általános rizs-krumpli-tészta hármast! Íme:

Szükségünk lesz:


1 kg csirkecomb
3 ek. nagymama mustárja
2 gerezd fokhagyma
1/2 fej lilahagyma

3 nagyobb sárgarépa
1 zellergumó
1 kisebb sütőtök
3-4 db nagyobb burgonya
1 kisebb cékla
olivaolaj

bors
ételízesítő



Elkészítés:


Odatesszük a céklát főni, majd a mustárt, zúzott fokhagymát és reszelt lila hagymát összekeverjük és beforgatjuk benne a csirkecombokat. Ez lesz a pác, ezt hűtőbe tesszük.Ez a fajta nagymama mustárja egy igen erős mustár, amiben még látszanak a mustár szemek, viszont szerintem finomabb bármelyik általunk ismert hagyományosnál! Eközben meghámozzuk a tököt, zellergumót, burgonyát, sárgarépát és kockákra vágjuk. Nekem ez kb. 20 percet vett igénybe, ennyi idő elég volt a céklának. A céklát gumikesztyűben meghámozzuk (különben jól befogja a kezed) majd ezt is kockára vágjuk. 
Bele egy nagy jénai tálba, meglocsoljuk olivával, sóval, borssal és ételízesítővel, majd jól összeforgatjuk a zöldségeket. 
A tetejére pakoljuk a pácba forgatott husikat, majd lefóliázzuk. 180 fokos sütőben kb. 30 percig sütjük fóliával, majd kisebb lángon fólia nélkül ugyanennyi ideig.

Annyira finom ízek érnek össze a zöldségekkel és a hússal, hogy nehezen lehet majd a második tányérnak ellenállni!

Jó étvágyat hozzá! 

2014. szeptember 14., vasárnap

Fincsi szelet ala Anette

Fincsi szelet

Anyukám gyerekkoromban sokat süttötte nekünk ezt a nem túl bonyolult süteményt. Nem emlékeztem a pontos receptre és nem volt alkalmam megkérdezni őt a pontos receptről, de madjnem olyan jó lett ez a kitalált, tovább gondolt fincsi szelet is! Íme:

Szükségünk lesz:

6 db tojás
6 ek. cukor
6 ek. kukoricaliszt
1 cs. sütőpor
2 ek. kakaópor

1 cs. Dr. Oetker pudingpor
1/2 ráma margarin
2 ek. cukor
1/2 liter tej (laktózmentes)

1 cs. zselatin
1/2 üveg meggy 
2 ek. cukor

Elkészítés:

Az első részben felsorolt összetevőkből szögletes piskótát sütünk.
Megvárjuk amíg kihűl, majd két részre vágjuk. Süthetünk fele-fele tésztából két piskótát is, de nekem ez most egyszerűbb volt. 

A pudingot egy kis tejjel először kikavarjuk, hozzáadjuk a cukrot, a többi tejet és megfőzzük. Megvárjuk amíg a puding kihűl, majd habverővel kikavarjuk a pudingot a margarinnal. 



A zselatint a meggy levével és két kanál cukorral összefőzzük, közben a meggyel beborítjuk a kettévágott piskóta alját. Ha a zselatin kicsit megszilárdul de még kellően folyós a kanálon akkor rákanalazzuk a meggyes piskótánkra. 

Amikor teljesen megszilárdul, akkor jöhet rá a pudingos krém, majd a piskóta másik része. A maradék krémmel beborítjuk a piskótánk külső részét és a tetejére csokireszeléket szórunk.






Nem túl bonyolult, mégis nagyon finom ez a sütemény! Jó étvágyat hozzá!




2014. szeptember 10., szerda

Málta GM-LM arca

Málta glutén és laktózmentes arca

Amikor Máltára készültem nem terveztem el, nem jártam utána, hogy mit fogok enni. Apartmanba mentünk, gondoltam majd főzök ott is, hiszen tésztát és alapvető dolgokat ott is ugyanúgy lehet kapni. Már az első közértben meglepődtem amikor elkezdtem lázasan keresni a gluténmentes termékeket. Sehol semmit sem találtam, csak a cukormentes nasik sorakoztak a rendes kekszek mellett. Csalódott is voltam kicsit, de gondoltam valahogyan csak megoldom majd a helyzetet. Ekkor egy szinttel feljebb nagy meglepetésre elém tárult ez a látvány: 
Egy egész gluténmentes polcot tartogattak a számunkra! Így történt, hogy egész héten finom, friss magvas kenyeret reggeliztem GM felvágottal, virslivel és amit csak akartam!
Tízóraira is rengeteg keksz és nasi közül válogathattam, a Schär-es termékek mindenhol ott voltak. Nem kellett aggódnom a "tejtermékek" miatt sem! A szójajoghurtok és desszertek minden hűtőben ott lapultak, méghozzá a kedvenc márkámban!
Az árakról annyit, hogy Málta nem arról híres, milyen olcsó az élet! Legfőképpen az élelmiszer árak elég magasak, de ezek a termékek mind hasonló árfekvésben voltak, mint itthon. 500 g-os magvas kenyeret 2,9 Euro-ért vettem. Nápolyit 1,9 Euro-ért. Két szójajoghurtot (alpro-sat) 1,19 Euroért.
Az eltervezett főzőcskéből a reggeliken kívül (amit nem igazán kellett főzni) végül semmi sem lett, mert gyakran voltunk úton, ezért ebédelni és vacsorázni mindig beültünk valahová. 

Érdeklődtem a gluténmentes és laktózmentes ételekről az éttermekben és nem azt mondom, hogy minden helyen, de a legtöbb részen tudtam legalább gluténmenteset enni. (Néha pedig bevallom bűnöztem is, egy kis laktóz időnként belecsúszott a számításba, de ez nálam szerencsére még nem akkora hatalmas probléma, mint a glutén). Szóval, ebédre és vacsorára ettem sok-sok halat és tengeri állatot, de igazi olasz pizzériában igazi olasz gluténmentes pizzát is, (amire természetesen 3 Eurot pluszban felszámoltak) és finom gluténmentes tésztát egy másik helyen. 
Ha nem volt választék, akkor mindig volt saláta, ami általában bőséges volt! Gzirában mindent megtaláltam, ott ettem a pizzát is, de Qawra is szuper hely volt ilyen téren! Szerencsére mindig volt az étlapon olyan, amit meg tudtam enni és egyszer sem volt semmi probléma! Egy saláta 8 Euro körül volt, ami bőséges volt akár ebédre akár vacsorára. Tészta és pizza nem volt sajnos 10 Euro alatt, de ettem halat 14 Euro-ért is, ami így nézett ki: 




Az utolsó késői ebédünk ez a tál volt, ami húha! Isteni finom volt!


Gozó szigetén a fővárosban találtunk egy helyet, ahová ugyan nem mentünk be, de már az ablakban hirdették a gluténmentes konyhájukat. Azért megmelengette a szívem, hogy a világ végén is készítenek nekünk is ételeket!

Azúr Window-os tapasztalatom pedig a fagyis bódé volt, ahol ezt a finomságot találtam:

Máltát tehát bátran ajánlom minden diétázónak, még akkor is, ha egyénileg tervezi az utazását és nem egy all inclusive 5 csillagos szállodában!